T.R | Title | User | Personal Name | Date | Lines |
---|
653.1 | healthy eating is not free | JANUS::MAZEAU | Suzanne, 830-3854 | Thu Mar 14 1991 09:31 | 14 |
|
I also found that my food bill was extortionate after I began healthy
eating. There's really not much that I can suggest other than to
compare the relative benefits of each. After two or three years now,
my food bills are still quite high. A friend and I did a comparison;
she eat's tons of junkie stuff and I eat tons of fruit and fresh
vegetables. The basic ratios of 4:3 (80:60) is about what we saw. I
have decided that this is the price I'll pay since I've not got the
time or the inclination to grow my own fresh produce. An apple tree
might be nice but beyond that, forget it. The one thing I have found
is that most healthy food can be purchased from a regular grocery store.
I rarely have to resort to "health food" chains or shops. That's
where the money really burns.
|
653.2 | Fresh+Time=Not So Fresh.. | BPOV04::JGRADY | | Thu Mar 14 1991 13:14 | 10 |
| Well one thing to watch, is how many "fresh veggies" you buy at a
given time. Remember the idea, and extra expense of buying them is
that they're "fresh". I realized 3, or 4 weeks into dieting "again":^(
that I was having to throw away some veggies every week due to them
not being so fresh anymore. Now I only buy enough for the next three,
or four days. If I have to stop on the way home from work a few
extra times a weeks, so what. At least my "fresh" vegetables will be
fresh.
John
|
653.3 | RE: 653.2 | SWSEIS::WHALEN | | Thu Mar 14 1991 14:22 | 13 |
| I agree with you John, sometimes I DO end up throwing away lettuce,
peppers, etc. because they go bad.
Well I'm starting to clip coupons now for various items, and even
if it just saves me a few bucks I'll be happy. I'm really going
to start making an extra effort to look at everything I put into
my shopping cart and compare prices. But hey, if the price of
losing weight and feeling great means spending alittle more at
the supermarket, I'll do it. I'm just gonna try to become a
"smart shopper".
Linda
|
653.4 | Budget ideas | MILPND::PIMENTEL | | Thu Mar 14 1991 17:54 | 20 |
| The W. W. products are what is making your bill creep up. Perhaps
limit yourself to two pkgs per week. We get so compulsive to
make sure we have all the right things when we first begin we
tend to buy all the goodies. I buy pineapple chunks to use as
a fruit and a can for 89/99 cents gives 4 fruits I believe.
I look at fruit as my replacement for junk food so I don't
mind spending a little extra on me!
Desserts...diet jello, prepare with hot water called for then
8oz plain yogut whipped in about 1/2 to 1 hour after setting
then let set a while longer. You can eat the whole thing..
It's milk and 8 add. calories. It's pretty good and I bet
you can't eat the whole thing in one sitting.
1/2C yogut with 1 tsp. vanilla 1 pk sweet and low mix together
serve with fruit (banana's, apples, strawberries, pears are best).
It's a dessert or a dip.
Good luck. Hope it helps to cut your budget a little.
|
653.5 | | TLE::EIKENBERRY | Don't confuse activity with productivity | Thu Mar 14 1991 18:00 | 8 |
| Interesting....my shopping list hasn't really changed since starting WW.
As a matter of fact, I'm probably spending a little less, since we now go
through less hamburger or chicken in a single meal!
But, then again, I've never been a fan of prepared foods, and I never will
be!
--Sharon
|
653.6 | WW $$$ Tradeoff | SELL3::HALL | | Fri Mar 15 1991 16:31 | 24 |
|
Absolutely!
I just started back on WW -> this is Week #2; Level #1.
I began WW in 1980 after college and lost all my weight. However,
since I've had my two daughters, I've never returned to goal weight.
(6 years!)
Am very "Up" to stick to program this time and have found that a good
variety of food selections tends to make me loose at a faster rate.
But, in shopiing over the last two weeks I've absolutely increased my
grocery budget by at least $20.00.
Am clipping the coupons, but also note that I'm saving $$$ by not going
out to luncj as often as I had prior to rejoining WW. I'd drop at
least $5 - $7.00 a day doing this.
So, by brown bagging, coupon clipping etc. I think It may balance out.
P.S. Level 1 is killing me!
(Not enough protein)
Judy
|
653.7 | | LESLIE::LESLIE | Andy Leslie, CSSE | Sun Mar 17 1991 15:50 | 8 |
| Most veg is available in frozen form - peppers, mushrooms, peas,
broccolli are all available and if you buy 'em that way there's very
little extra expenditure.
When I dieted I strove to keep clear of fad foods that cost lots, stick
to the basics and your expenditure shouldn't rise.
- andy
|
653.8 | I agree Judy | SWSEIS::WHALEN | | Mon Apr 01 1991 20:38 | 12 |
| I agree Judy. I didn't even think to take into consideration
that now I bring my lunch to work every day INSTEAD of buying
it. That saves ME money, but brings my food shopping bill up.
Oh well, I'm just gonna bite the bullet on this one -- it's worth
every penny to feel great. Also, I've been limiting myself
on some of the "extras" (ww muffins, desserts) -- just buying
1 a week.
Judy -- use your floaters for extra protein!!!!! It helps!
Linda
|